Jak pečovat o bižuterii

Jak pečovat o bižuterii

Bižuterie (franc. bijouterie) je šperk, galanterie či jiné ozdobné oděvní doplňky, vyráběné z kovů, skla, z organických materiálů jako kůže, suché plody či dřevo, nebo syntetických materiálů (s výjimkou zlatnických předmětů z drahých kovů) a drahých kamenů. Podle základního materiálu výrobci bižuterii tradičně dělili na bižuterii kovovou a bižuterii skleněnou, od 30. let 20. století také bižuterii plastovou. Stejným slovem označujeme i specializované prodejny s tímto sortimentem. Mezi bižuterní zboží patří náramky, korále, náušnice, brože, náhrdelníky, hřebeny do vlasů, ozdobné jehlice, sponky do vlasů, také korálkové výšivky kabelek, vest, apod.

Ale víš, jak o bižuterii pečovat, jak se o ni správně starat, aby Tě krášlila co nejdéle? V prvé řadě si musíme ujasnit to nejpodstatnější: bižuterie je ozdoba, nikoli užitná věc (na niž máme přece jen jiné nároky). Prakticky každý povrch (včetně zlata a stříbra) reaguje s okolním prostředím, pokud tedy chceš, aby Ti bižuterie vydržela co nejdéle, dodržuj při jejím nošení základní pravidlo - bižuterii navlékej jako poslední a sundej jako první!

Základní doporučení používání:

  1. Bižuterií se ozdob, až budeš zcela připravená. Tedy po osprchování, ošetření pleti tělovým nebo pleťovým krémem, úpravě účesu (lak by mohl poškodit povrchovou úpravu šperku) a nanesení parfému nebo toaletní vody (alkohol, který tyto přípravky obsahují, by mohl poškodit její povrch).
  2. Při česání vlasů dávej pozor, aby nedošlo k zachycení hřebenem a následnému poškození.
  3. Na noc odkládej bižuterii do šperkovnic, pokud možno odděleně do pytlíčků nebo jednotlivých přihrádek, aby byla chráněna před světlem a ostrými hranami ostatních šperků a vlhkostí. Gumové, silikonové zarážky-pojistky především u puzetek nezasouvej při ukládání náušnic až na doraz, ale ponech je pár mm na okraji zápichu, zabráníš tak nadměrnému namáhání spojů zdlouhavým či násilným povytahováním, až si je budeš chtít nasadit.
  4. Po výrobcích nepřejížděj ostrými nehty nebo předměty, došlo by tak k poškrábání povrchové úpravy použitých materiálů. V žádném případě nezkoušej, co vydrží a nesnaž se přesvědčit, zda jde výrobek zlomit (v případě výrobků z fima - vydrží případný pád, ale nedoporučujeme s nimi hrubě zacházet či jinak experimentovat)
  5. Bižuterii čisti suchým měkkým hadříkem, maximálně můžeme zaschlé nečistoty odstranit navlhčenou vatovou tyčinkou. Občasné jemné přečištění oživí lesk kovu i skleněných korálků. V případě výrobků z fima a možného znečištění make-upem, doporučujeme starý jemný zubní kartáček a trochu mýdla s kapkou vody. Výrobek však nevystavujeme bezprostředně tekucí vodě a zbytky mýdla setřeme vlhkým hadříkem. Ihned po dokončení čištění důkladně vysušíme všechny části výrobku, především kovové komponenty.
  6. Bižuterii obecně škodí voda, je proto žádoucí ji před koupelí odložit, což platí nejen doma ve vaně, ale i u bazénu nebo u moře. Chlor, sůl i vonné koupelové oleje bižuterii znehodnocují, stejně jako přímé slunce. Pozor si dáváme i na déšť, schovat do kapsy můžeme výrobek vždy a rychle.
  7. Není vhodné s bižuterií spát, mohla by se zdeformovat.
  8. Pozor na alkohol, je k bižutérii velmi agresivní
  9. Bižuterii odkládejte před úklidem a dalšími aktivitami, během nichž by mohlo dojít k mechanickému poničení některých částí.

Tato doporučení jsou základem pro delší trvanlivost výrobku a přímo souvisí s naším reklamačním řádem.

Z výše uvedeného výčtu si zapamatuj toto - bižuterii nevystavuj výše uvedeným vlivům, nebo se jejich účinek snaž minimalizovat. S bižuterními šperky nesportuj, nenavštěvuj s nimi kadeřníka, kosmetické a vlasové prostředky nanášej před. Samozřejmě bižuterii odkládej před všemi procedurami, kde by přišla do kontaktu s vodou.

Bižuterie je obecně určena především pro příležitostné nošení. Samozřejmě je možné i celodenní nošení, nicméně je třeba si uvědomit rozdíl mezi tzv. „drahými kovy“ (zlato, stříbro, platina apod.), které jsou ceněny mimo jiné pro svou mimořádnou stálost, a obecným bižuterním kovem a dalším materiálem. Ten je slitinou několika druhů méně odolných kovů, či jiných méně odolných materiálů a je opatřen různými povrchovými úpravami, které mohou nesprávných zacházením a přílišným namáháním změnit vzhled.


Vše o OpenCart. Používá se opensource systém OpenCart
Podpora Opencart
Andělské radosti © 2017